Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia OC pojazdu?

Umowy ubezpieczenia OC pojazdu nie zawiera się „na gębę”.  Agent ubezpieczeniowy poprosi cię więc o kilka dokumentów.  Ich posiadanie i przedstawienie w agencji ubezpieczeń jest niezbędne do obliczenia wysokości składki OC i wystawienia polisy. Brak niektórych z nich spowoduje, że nie będziesz mógł zawrzeć umowy, a jeszcze inne warto posiadać, żeby udokumentować przysługujące ci zniżki. O jakich dokumentach powinieneś więc pamiętać, ubezpieczając auto?

Twoje dane

  • Dowód tożsamości – niezbędny do zawarcia każdej umowy, bo zawiera twoje dane osobowe. Potrzebne są: imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania.
  • Prawo jazdy – data wydania prawa jazdy znajduje się na tym dokumencie, a to ile lat jesteś kierowcą ma wpływ na wysokość składki .

 

Uwaga: jeśli pojazd ma współwłaścicieli, potrzebne są dowody i prawa jazdy każdego z nich.

Dane samochodu

  • Dowód rejestracyjny pojazdu – na nim znajdują się dane samochodu, które są niezbędne do kalkulacji składki i zawarcia umowy OC (marka, model, rok produkcji, moc i pojemność silnika).

Umowy

  • Poprzednia umowa ubezpieczenia (jeśli ją posiadasz) – jeśli zmieniasz firmę ubezpieczeniową, stara umowa wskaże posiadane już zniżki, z których będziesz mógł nadal korzystać; znajduje się na niej również data końca ostatniego okresu ubezpieczenia.
  • Umowa sprzedaży (kupna-sprzedaży) samochodu, który chcesz ubezpieczyć – potrzebna w przypadku, gdy nabyłeś nowy samochód, a jeszcze go nie zarejestrowałeś.

 

Pamiętaj, że te same dokumenty potrzebne są przy zawieraniu umowy AC, choć tu potrzebujemy więcej informacji np. o wersji wyposażenia samochodu, zabezpieczeniach i inne. Zadzwoń do nas i dowiedz się, jak się przygotować.